Vatanımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusunu Türk olarak yaşamanın gururu ile kutlarken, bu uğurda canını veren bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını sonsuz saygı ve minnetle anıyorum.

 Ne Mutlu Türküm Diyene

30 Ağustos 2020             Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer


Ramazan Bayramı; ülkemize ve Türk-İslam Dünyası'na savaşlardan, kötülüklerden uzak bir biçimde sağlık, huzur, mutluluk, bolluk, bereket, birlik  ve kardeşlik dolu günler getirsin inşallah.
 Ramazan Bayramımız kutlu olsun.

13 Mayıs 2021

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer

Sakarya'da 22 gün 22 gece süren kanlı çarpışmaların ardından durdurulan düşman ordusunu tamamen yurttan atmak amacıyla bir yıl kadar süren hazırlık döneminden sonra  26 Ağustos 1922'de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruz'u başlattı.

30 Ağustos günü, ilk kez 1924'te Dumlupınar'da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'in katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. 

Zaferi kutlamak için iki yıl beklemenin en önemli nedeni 1923 yılının yeni Türkiye açısından hem ulusal hem de uluslararası alanda yoğunluğun had safhada çok olmasıydı. 

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 99 yıldönümü kutlu ve mutlu olsun.

BÜYÜK ZAFERLER, YALNIZCA BÜYÜK MİLLETLER TARAFINDAN KAZANILABİLİR... Mustafa Kemal Atatürk

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE… Mustafa Kemal Atatürk

Samsun, Atatürk-İstiklâl Anıtı
Mustafa Kemal Atatürk Sabiha Gökçen Mehmet Gezer

FERHAN ŞENSOY KİMDİR?

 

Türk Görsel Sanatı’nın öncü ve aydın sanatçılarından Ferhan Şensoy’u 31. Ağustos.2021 tarihinde kaybettik. Allah ruhunu şad, mekanını cennet eylesin inşallah.

 
Ferhan Şensoy 26 Şubat 1951 tarihinde Samsun'da dünyaya geldi. Tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, televizyon dizisi ve filim senaryoları yazarı, şair ve “Orta Oyuncular Tiyatro Topluluğu”nun kurucusu olan usta isim Türk Tiyatrosu'nda kendine özgü bir yer edindi.

 
Tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler, 1987 yılından beri aralıksız devam eden en tanınmış oyunu olan Şensoy, Kel Hasan Efendi'den günümüze gelen Orta oyuncuları Kavuğu'nu Münir Özkul'dan devralmış ve Rasim Öztekin'e devretmişti. Galatasaray Lisesi'nde de bir süre okuyan Şensoy, 1970 yılında Çarşamba Lisesi’nden mezun oldu.

 
1971 yılında Grup Oyuncuları çatısında ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşayan Şensoy, 1972-1975 yılları arasında Fransa ve Kanada'da tiyatro eğitimine ve çalışmalarına Jerome Savary, Andre-Louis Perinetti gibi isimlerle devam ederken Montreal'de Ce Fou De Gogol adlı oyunuyla 1975'te En İyi Yabancı Yazar ödülünü aldı. Yine Montreal’de Theatre De Quatre - Sous’da da, yönetmenliğini yaptığı, Harem Qui Rit isimli müzikalde oynadı. Aynı yıl Türkiye'ye döndü.

 

1976 senesi içinde, TRT’ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda çeşitli skeçler yazdı. Ferhan Şensoy; İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan Stardust Gece Kulübü’nde, yazdığı Dedikodu Şov isimli bir kabare gösterisini, Adile Naşit, Perran Kutman, Pakize Suda, Sevda Karaca ve İstanbul Gelişim Orkestrası'yla sahneye koydu.

 
1978’de, ilk kitabı Kazancı Yokuşu’nun yayınlanmasının ardından, yönetmenliğini Temel Gürsu’nun yaptığı Kızını Dövmeyen Dizini Döver ile ilk kez bir film çalışması yapan ünlü sanatçı Ferhan Şensoy, aynı yıl Mete İnselel ile “Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu” nu kurdu ve kendi eseri olan, İdi Amin Avantadan Lavanta oyununda rol aldı ve yönetmenlik yaptı.

 
Sayısısız ödül alan sanatçı aynı zamanda çok sayıda kitap kaleme yazdı, televizyon dizileri ve sinema filmlerinde de yer aldı.

 
1988'de Derya Baykal ile evlenen Şensoy 2004 yılında boşandı. Müjgan Ferhan Şensoy ve Derya Şensoy adlı iki kızı oldu.

 
Akademik hayatıma başladığım T.C. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü kadrosunda; Kadıköy Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen “Selahaddin Pınar1902 – 1960; Afife Jale 1902 -1960 Anma Gecesi” için vermiş olduğum ve müziğimizin üstat bestekârlarından Selahattin Pınar’ın eşi Afife Jale (evlilikleri 1929 -1941)için bestelemiş olduğu eserleri seslendirdiğim günde kendisi ile Moda’da bulunan ofisinde tanışıp konuşma imkanı buldum.

 
Allah mekanını cennet eylesin inşallah.

30 Ekim 1918 Montros Mütarekesi ile başlayan, 15 Mayıs 1919'da düşmanın İzmir'e girmesiyle kara bulutların sardığı ülkemizin kurtuluşu olan Büyük Zafer; 26 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos'ta sona eren Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile kazanıldı.

29 Ekim 1923'te Cumhuriyet ilan edildi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ilk cumhurbaşkanı oldu.

Cumhuriyetimizin 97. yılı Kutlu Olsun.

Ne mutlu Türk'üm diyene.

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer

YER YOK UMUTSUZLUĞA, KARAMSARLIK EN BÜYÜK                   DÜŞMANIMIZ...

   ENGELLERİ BİR HAMLEDE AŞIP KARANLIKLARI                                       AYDINLATIRIZ...

       ÇÜNKÜ BİZ;

          ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLARI, GENÇLERİYİZ...

 

  19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA

       GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.

19 Mayıs 2021  

                                                        Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer

10 Kasım 1938

82 yıl önce bugün.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Büyük Önder Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete erdiği tarih;

T.C. Devleti'nin Atatürk'ün yolundan ayrılmadan daima var olacağını bütün Dünya'ya gösteren tarihtir.

Mutlak huzur içinde ve ruhu şad olsun.

 10 Kasım 2020 Salı                              Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer

"Türkler yüzyıllardan beri özgür ve bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı, yaşam gereği saymış bir kavmin yiğit çocuklarıdır.”Atatürk.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk;

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı 101 yıl önce bugün Türk çocuklarına armağan etti.

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”. Atatürk

MUTLU YILLAR 2019-2020

MUTLU YILLAR 2019-2020

Dört bir yandan işgal altına alınmış olan vatanın müdafası için başlatılan milli mücadelenin mihenk taşı olan vakit, Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı gündür.

19 Mayıs, Türk'ün dirayetinin sembolü, kutlu olsun.

19 Mayıs 2020

Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Gezer

Devlet idaresinde milletin egemenlik ve hükmünün belirleyici oluşunun simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 100. yılı kutlu olsun.
Çocuklar güvende ve korunuyor ise durum iyidir. Çocukların makul istek ve dilekleri yerine getiriliyorsa durum iyidir. Çocuklar Çocuk Bayramı'nı coşkuyla kutlayabiliyorsa durum, hâl, vaziyet iyidir.
23 Nisan kutlu olsun.
Sevinin küçükler, övünün büyükler...
23 Nisan kutlu olsun.

23 Nisan 2020 Perşembe                                                                                             Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer


Anadolu işgal haritası

Kendini, hayatını, varlığını insan yetiştirmeye adamış olan tüm öğretmenlerin günü 24 Kasım kutlu olsun.

Sağlıkla, birliktelikle ve sınıfların yeniden dolması ümidiyle tüm öğretmenlerin gününü tebrik ederim.

24 KASIM 2020

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer

Bereketli, afiyetli, metanetli, dirayetli, merhametli, kısmetli ve sûkunetli bir Ramazan Ayı dilerim.

23 Nisan 2020  Perşembe                                                                                 Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer

Atatürk 23 Nisan

30 Ağustos Zafer Bayramı

Ramazan Ayı boyunca oruç tutup varlığını ibadet şuuru ile kuvvetlendiren herkesin dualarının ve oruçlarının kabul edilmesini dilerim. Tüm insanlığın, İslam Alemi'nin ve Türk Dünyası'nın Ramazan Bayramı mübarek olsun.

24 Mayıs 2020 - Pazar

Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Gezer