CUMHURİYET BAYRAMI 2021

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün uğruna yaşantısını adadığı Cumhuriyet 29 Ekim 1923 tarihinde 101 pare top ateşi ile duyuruldu.

Cumhuriyetimiz'i koruyalım ki;

Bağımsızlığa, Çağdaşlığa, Özgürlüğe, Barış ve Demokrasiye, Hak-Hukuk-Adalete, Liyakate, Laikliğe, Akıl ve Bilime, Fırsat Eşitliğine ve Kadın Haklarına Milletçe sahip çıkmış olabilelim.

Cumhuriyetimizin 98. yılı kutlu olsun.

“TÜRK MİLLETİNİN KARAKTERİNE VE ADETLERİNE EN UYGUN OLAN İDARE, CUMHURİYET İDARESİDİR.” 

                                                                                                    Gazi Mustafa Kemal Atatürk


Dr. Nevzat Atlığ ve Rahmetli Alâeddin Yavaşça Hocalarım ile birlikte

19 Mayıs ve Samsun Mehmet Gezer
T. C. Cumhurbaşkanlığı Alayı
Çankaya Mehmet Gezer
Cumhuriyet Bayramı Mehmet Gezer
10 Kasım subaylar Mehmet Gezer

10 Kasım 1938

82 yıl önce bugün.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Büyük Önder Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete erdiği tarih;

T.C. Devleti'nin Atatürk'ün yolundan ayrılmadan daima var olacağını bütün Dünya'ya gösteren tarihtir.

Mutlak huzur içinde ve ruhu şad olsun.

 10 Kasım 2020 Salı                              Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer

10 Kasım Gazeteleri Mehmet Gezer

Türk Müziğimiz'in Acı Günü.

Hekim, Ses Sanatkârı, Öğretim Üyesi, Hocalar Hocası ve Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça (1 Mart 1926 - 23 Aralık 2021) İstanbul'da vefat etti.

Allah rahmet eylesin.

Vatanımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusunu Türk olarak yaşamanın gururu ile kutlarken, bu uğurda canını veren bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını sonsuz saygı ve minnetle anıyorum.

 Ne Mutlu Türküm Diyene

30 Ağustos 2020             Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer

FERHAN ŞENSOY KİMDİR?

 

Türk Görsel Sanatı’nın öncü ve aydın sanatçılarından Ferhan Şensoy’u 31. Ağustos.2021 tarihinde kaybettik. Allah ruhunu şad, mekanını cennet eylesin inşallah.

 
Ferhan Şensoy 26 Şubat 1951 tarihinde Samsun'da dünyaya geldi. Tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, televizyon dizisi ve filim senaryoları yazarı, şair ve “Orta Oyuncular Tiyatro Topluluğu”nun kurucusu olan usta isim Türk Tiyatrosu'nda kendine özgü bir yer edindi.

 
Tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler, 1987 yılından beri aralıksız devam eden en tanınmış oyunu olan Şensoy, Kel Hasan Efendi'den günümüze gelen Orta oyuncuları Kavuğu'nu Münir Özkul'dan devralmış ve Rasim Öztekin'e devretmişti. Galatasaray Lisesi'nde de bir süre okuyan Şensoy, 1970 yılında Çarşamba Lisesi’nden mezun oldu.

 
1971 yılında Grup Oyuncuları çatısında ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşayan Şensoy, 1972-1975 yılları arasında Fransa ve Kanada'da tiyatro eğitimine ve çalışmalarına Jerome Savary, Andre-Louis Perinetti gibi isimlerle devam ederken Montreal'de Ce Fou De Gogol adlı oyunuyla 1975'te En İyi Yabancı Yazar ödülünü aldı. Yine Montreal’de Theatre De Quatre - Sous’da da, yönetmenliğini yaptığı, Harem Qui Rit isimli müzikalde oynadı. Aynı yıl Türkiye'ye döndü.

 

1976 senesi içinde, TRT’ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda çeşitli skeçler yazdı. Ferhan Şensoy; İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan Stardust Gece Kulübü’nde, yazdığı Dedikodu Şov isimli bir kabare gösterisini, Adile Naşit, Perran Kutman, Pakize Suda, Sevda Karaca ve İstanbul Gelişim Orkestrası'yla sahneye koydu.

 
1978’de, ilk kitabı Kazancı Yokuşu’nun yayınlanmasının ardından, yönetmenliğini Temel Gürsu’nun yaptığı Kızını Dövmeyen Dizini Döver ile ilk kez bir film çalışması yapan ünlü sanatçı Ferhan Şensoy, aynı yıl Mete İnselel ile “Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu” nu kurdu ve kendi eseri olan, İdi Amin Avantadan Lavanta oyununda rol aldı ve yönetmenlik yaptı.

 
Sayısısız ödül alan sanatçı aynı zamanda çok sayıda kitap kaleme yazdı, televizyon dizileri ve sinema filmlerinde de yer aldı.

 
1988'de Derya Baykal ile evlenen Şensoy 2004 yılında boşandı. Müjgan Ferhan Şensoy ve Derya Şensoy adlı iki kızı oldu.

 
Akademik hayatıma başladığım T.C. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü kadrosunda; Kadıköy Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen “Selahaddin Pınar1902 – 1960; Afife Jale 1902 -1960 Anma Gecesi” için vermiş olduğum ve müziğimizin üstat bestekârlarından Selahattin Pınar’ın eşi Afife Jale (evlilikleri 1929 -1941)için bestelemiş olduğu eserleri seslendirdiğim günde kendisi ile Moda’da bulunan ofisinde tanışıp konuşma imkanı buldum.

 
Allah mekanını cennet eylesin inşallah.

Korona esnasında bir sınıf Mehmet Gezer

                                                                                                                                                                                       24 Kasım 2021 Çarşamba 

                                                                                                                                                                         
                                                      24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

        Öğretmenler günü; Atamızın doğumundan 100, vefatından 43, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’mizin kurulmasından 58 yıl sonra 1981’de Başbakan Bülent Ulusu hükümetinin; 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa dayanılarak aldığı karar gereği ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in onayı ile 24 Kasım 1981 tarihi ülkemizde ilk kez “ÖĞRETMENLER GÜNÜ” olarak kutlanmaya başlandı.

        Öğretmenler Günü; ülkemizde siyasi, ekonomik, eğitim ve sosyal alanlarda baş gösteren sorunlara bağlı olarak kardeş kanının döküldüğü 1970 – 1980 yıllarının getirdiği ve ülke geneline yayılan sorunsal durum Türk Silahlı Kuvvetleri’nin; ülkemizin bekası adına idareye el koyması ile sonuçlandığı yıllardan sonra birlik ve beraberliğimiz için atılan en önemli adımdır.  

        Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği’nin ilgili maddesinde “Öğretmenler Günü” nün amacı aşağıdaki şekilde ifade edilir:

AMAÇ: Öğretmenler arasında saygı ve sevgi bağlarını kuvvetlendirmek, ATATÜRK ilkelerine ve inkılâplara bağlı, kaderde, kıvançta ve tasada ortak olup mesleğe ömür vererek emekli olmuş öğretmenlerin unutulmayacağı duygusunu vermek, ölümsüz Başöğretmen Büyük ATATÜRK’ü ve ebediyete göçmüş bulunan öğretmenleri anmak, mesleğe yeni giren genç öğretmenlerde mesleklerinin yüceliği bilincini uyandırmak, böylece meslek dayanışmasını ve öğretmenliğin saygınlığını güçlendirmektir.    

       Her yıl 24 Kasım; ÖĞRETMENLER GÜNÜ olmanın yanında “ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNE GİRİŞ GÜNÜ”dür. Bu nedenle 24 Kasım tarihi aynı zamanda öğretmenlik mesleğine yeni başlamış olan öğretmenlerin AND İÇME günüdür.

                                         “ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNE GİRİŞ GÜNÜ AND METNİ”        

       TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASINA, ATATÜRK İNKILÂP VE İLKELERİNE ANAYASADA İFADESİNİ BULAN TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNE SADAKATLA BAĞLI KALACAĞIMA; TÜRKİYE CUMHURİYETİ KANUNLARINI TARAFSIZLIK VE EŞİTLİK İLKELERİNE BAĞLI OLARAK UYGULAYACAĞIMA; TÜRK MİLLETİ’NİN MİLLİ, AHLAKİ, İNSANİ, MANEVİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİNİ BENİMSEYİP, KORUYUP BUNLARI GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIMA; İNSAN HAKLARINA VE ANAYASANIN TEMEL İLKELERİNE DAYANAN MİLLİ, DEMOKRATİK, LAİK SOSYAL BİR HUKUK DEVLETİ OLAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE KARŞI GÖREV VE SORUMLULUKLARINI BİLEREK BUNLARI DAVRANIŞ HALİNDE GÖSTERECEĞİME; BÜTÜN GÖREVLERİMİ TÜRK MİLLİ EĞİTİMİNİN AMAÇ VE TEMEL İLKELERİNE UYGUN OLARAK YAPACAĞIMA, ÖĞRENCİLERİMİ BU DOĞRULTUDA YETİŞTİRECEĞİME NAMUSUM VE ŞEREFİM ÜZERİNE AND İÇERİM.

Tunçbilek Maden İlkokulu öğretmenlerim Perver Arslan ile Şehnaz Baştürk öğretmenlerim başta olmak üzere tüm öğretmenlerimi saygı ve minnetle anıyorum.

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer

Kendini, hayatını, varlığını insan yetiştirmeye adamış olan tüm öğretmenlerin günü 24 Kasım kutlu olsun.

Sağlıkla, birliktelikle ve sınıfların yeniden dolması ümidiyle tüm öğretmenlerin gününü tebrik ederim.

24 KASIM 2020

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer

19 Mayıs Kutlaması Mehmet Gezer

MUTLU YILLAR 2019-2020

Dört bir yandan işgal altına alınmış olan vatanın müdafası için başlatılan milli mücadelenin mihenk taşı olan vakit, Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı gündür.

19 Mayıs, Türk'ün dirayetinin sembolü, kutlu olsun.

19 Mayıs 2020

Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Gezer

Devlet idaresinde milletin egemenlik ve hükmünün belirleyici oluşunun simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 100. yılı kutlu olsun.
Çocuklar güvende ve korunuyor ise durum iyidir. Çocukların makul istek ve dilekleri yerine getiriliyorsa durum iyidir. Çocuklar Çocuk Bayramı'nı coşkuyla kutlayabiliyorsa durum, hâl, vaziyet iyidir.
23 Nisan kutlu olsun.
Sevinin küçükler, övünün büyükler...
23 Nisan kutlu olsun.

23 Nisan 2020 Perşembe                                                                                             Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer


MUTLU YILLAR 2019-2020

Kurtuluş Savaşı Mehmet Gezer

30 Ağustos Zafer Bayramı

10 Kasım Gazeteleri Mehmet Gezer
Samsun, Atatürk-İstiklâl Anıtı, Türk Yıldızları, Mehmet Gezer
Çanakkale ve Şehitler Abidesi Mehmet Gezer

30 Ekim 1918 Montros Mütarekesi ile başlayan, 15 Mayıs 1919'da düşmanın İzmir'e girmesiyle kara bulutların sardığı ülkemizin kurtuluşu olan Büyük Zafer; 26 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos'ta sona eren Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile kazanıldı.

29 Ekim 1923'te Cumhuriyet ilan edildi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ilk cumhurbaşkanı oldu.

Cumhuriyetimizin 97. yılı Kutlu Olsun.

Ne mutlu Türk'üm diyene.

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer


Ramazan Bayramı; ülkemize ve Türk-İslam Dünyası'na savaşlardan, kötülüklerden uzak bir biçimde sağlık, huzur, mutluluk, bolluk, bereket, birlik  ve kardeşlik dolu günler getirsin inşallah.
 Ramazan Bayramımız kutlu olsun.

13 Mayıs 2021

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer

Sakarya'da 22 gün 22 gece süren kanlı çarpışmaların ardından durdurulan düşman ordusunu tamamen yurttan atmak amacıyla bir yıl kadar süren hazırlık döneminden sonra  26 Ağustos 1922'de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruz'u başlattı.

30 Ağustos günü, ilk kez 1924'te Dumlupınar'da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'in katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. 

Zaferi kutlamak için iki yıl beklemenin en önemli nedeni 1923 yılının yeni Türkiye açısından hem ulusal hem de uluslararası alanda yoğunluğun had safhada çok olmasıydı. 

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 99 yıldönümü kutlu ve mutlu olsun.

BÜYÜK ZAFERLER, YALNIZCA BÜYÜK MİLLETLER TARAFINDAN KAZANILABİLİR... Mustafa Kemal Atatürk

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE… Mustafa Kemal Atatürk

Anadolu işgal haritası
10 Kasım Gazeteleri Mehmet Gezer
Merhum Şerif Ali Gezer yeraltında Mehmet Gezer kömür madeni

Bereketli, afiyetli, metanetli, dirayetli, merhametli, kısmetli ve sûkunetli bir Ramazan Ayı dilerim.

23 Nisan 2020  Perşembe                                                                                 Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer

Fotoğraf da ön soldaki babam Ş. Ali Gezer. - 6 Numaralı Yer Altı Ocağı

       

Atatürk 23 Nisan

"Türkler yüzyıllardan beri özgür ve bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı, yaşam gereği saymış bir kavmin yiğit çocuklarıdır.”Atatürk.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk;

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı 101 yıl önce bugün Türk çocuklarına armağan etti.

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”. Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Sabiha Gökçen Mehmet Gezer

YER YOK UMUTSUZLUĞA, KARAMSARLIK EN BÜYÜK                   DÜŞMANIMIZ...

   ENGELLERİ BİR HAMLEDE AŞIP KARANLIKLARI                                       AYDINLATIRIZ...

       ÇÜNKÜ BİZ;

          ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLARI, GENÇLERİYİZ...

 

  19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA

       GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.

19 Mayıs 2021  

                                                        Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gezer

Atatürk ve Bayrak

Ramazan Ayı boyunca oruç tutup varlığını ibadet şuuru ile kuvvetlendiren herkesin dualarının ve oruçlarının kabul edilmesini dilerim. Tüm insanlığın, İslam Alemi'nin ve Türk Dünyası'nın Ramazan Bayramı mübarek olsun.

24 Mayıs 2020 - Pazar

Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Gezer


Sınıf Mehmet Gezer
Dr. Nevzat Atlığ ve Alâeddin Yavaşça ile Mehmet Gezer

Dünya tarihinin görmüş olduğu en büyük ve başarılı devlet insanı Mustafa Kemal Atatürk. Türk’ün inancının ve varlığının uğruna yaşantısını adamış bir asker, bir gazi, bir Başkumandan. Özgürlüğün, hukukun ve kanunun adamı.

Atatürk’ün ölümünün yıldönümünde tüm Türk Milleti’nin başı sağ olsun.

10 Kasım 2021

Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Gezer  

Şehitler Abidesi Mehmet Gezer
Bayrak yasta 10 Kasım Mehmet Gezer
Atatürk'ün defni Mehmet Gezer

Sağlık, huzur, mutluluk ve iyiliğin hakim olduğu bir hafta temennisiyle, merhaba;
Kütahya / Tavşanlı / Kuruçay Beldesi / Güzelyurt "SELİKÖY" Mahallesi 1924 doğumlu babam Şerif Ali Gezer (Hacı);
14 Şubat 2007 tarihinde fani dünyadan ebediyete göçtü.
Bugün vefatının 15. sene-i devriyesi.
Rızkımızı köyümüzde rençber ve Tunçbilek G.L.İ. "Garp Linyitleri İşletmesi" müessesesinde uzun yıllar 3 ve 6 nolu yer altı ocaklarında maden başçavuşu olarak kazandı. Meslek hayatı boyunca çevresinde saygı duyulan, sevilen, yardımsever ve iyilik timsali olarak  bilinen babanın evladı olmanın şeref ve onurunu yaşıyorum.
Tavşanlı Atatürk Lisesi ve Tunçbilek Lisesi öğrencilik yıllarımda; bölge müdürlüğünden izinli olarak 6. numara yer altı ocağının "Ayak" tabir edilen yerinde linyit kömürünün kazma - bel ile çıkarılması ve çalışanların durumu ile yemek molasını tecrübe etmek benim için HAYATIMIN DÖNÜM NOKTASI İDİ.
Alın terinle bizlere helal lokma yedirdin. Hakkını ÖDEYEMEYİZ.
Allah; ruhunu şad, mekanını cennetin ırmakları ile beslesin inşallah.
Seni özlem ve saygı ile yad ediyorum babam.             

Seliköy'lü Şerif Ali Başçavuş Oğlu Mehmet Gezer

Ferhan Şensoy
Ay Yıldız Mehmet Gezer