BEKİR SITKI SEZGİN (1936-1996)

 

1 Temmuz 1936’da İstanbul Şehremini’de doğdu. İlk ve ortaokulu babasının görevi sebebiyle Isparta ve Muğla’da okudu.

 İlkokul öğrenimi süresince babasından Kur’an tilâveti ve Kur’an ilimleri dersleriyle mevlid, ilâhi, durak, şugūl, tevşîh, na‘t, kaside, ezan gibi dinî mûsiki form bilgilerini almaya devam eden Bekir Sıtkı Sezgin; annesinden başladığı şarkı meşklerini ilk ve ortaokul yıllarında da devam etti.

1952’de İstanbul’da Pertevniyal Lisesi’ne ve bir yıl sonra İstanbul Belediye Konservatuvarı’na giren Sezgin; 1958’de İzmir’e yerleşti. 1959’da girdiği İzmir Radyosu’nda iki yıl sonra stajyerliği kalkarak solist ses sanatçısı oldu. Bu görevini Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) bünyesinde devam ettirdi. 1965’te birinci sınıf ses sanatçısı oldu. İki yıl sonra İzmir Radyosu’nda sanatçı adaylarına repertuvar ve uslûp hocalığı yaptı.

1974 yılında İzmir Radyosu klasik koro şefliğine getirildi.
1975-1976 Akademik Eğitim-Öğretim Programına başlayan Türk Mûsikisi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümünde Repertuvar hocalığına başlayan Bekir Sıtkı Sezgin; 1978’de TRT İstanbul Radyosu Küçük Koro ve Kadınlar Topluluğu şefliğiyle Repertuvar Kurulu üyeliği, ayrıca Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Merkez Denetleme Kurulu üyeliğinde bulundu.

1981 de TRTden emekli oldu. 1982’de İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlanan Türk Mûsikisi Devlet Konservatuvarı’ndaki görevi vefatına kadar sürdüren Bekir Sıtkı Sezgin; Adapazarı Belediye Konservatuvarı öğretim  görevlisi olarak bir dönem hizmet verdi.

Türk Mûsikisi Devlet Konservatuvarı’ndaki son görevleri Ses Eğitimi ve Temel Bilimler bölümlerindeki repertuvar ve üslûp, Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans programında dinî mûsiki eğitimi dersleri hocalığıdır.

Kendisinden Türk Müziği Repertuvar Dersi’ni alarak değerli hocamızın tavrı ve yorumlarından meslek hayatım boyunca faydalandım.

10 Eylül 1996 tarihinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle bu fani dünyadan ebediyete göçen Bekir Sıtkı Sezgin Hocam; Kadıköy Sahrâyıcedid Mezarlığı’na defnedildi.Hocamı saygı ve minnetle yad ediyorum.