TÜLİN KORMAN (D.1937-Ö.15 Nisan 2018)


Müzisyen, Türk Sanat Müziği ses sanatçısı (D. 1937, İstanbul – Ö. 15 Nisan 2018, Bodrum / Muğla). Müziğe olan tutkusu nedeniyle İnönü Kız Lisesi’ne giderken 1951’de İstanbul Belediye Konservatuarı sınavlarına giren Korman, üstün başarısından dolayı eğitimine beş yıllık konservatuvarın üçüncü sınıfından başladı.

Eğitimi boyunca ünlü besteci Münir Nurettin Selçuk’un asistanlığını yapan Korman, Madam Rosenthal’ dan batı müziği dersi aldı. 1953 yılında TRT Radyosu’nun sınavlarını kazanan Korman, radyoda ilk olarak batı müziği icra etmeye başladı.

Hocası Münir Nurettin Selçuk’un, “Çok batıya dönüksün, Türk müziğine hizmet et” demesi üzerine, sesi soprano olan ve batı müziğine çok yatkın olan Korman’ın rotasını, Türk sanat müziğine çevirmesine neden oldu.

1967’ye dek solo ve koro programlarında sanatını icra eden Korman, aynı yıl Ulvi Ergüner tarafından TRT Radyosu’nda koro şefliğine getirildi.

Aynı zamanda 1986’ya dek radyoda hocalık yapan Korman, aynı yıl İTÜ Devlet Konservatuvarı'nda repertuvar hocası olarak göreve başladı. Değerli Tülin Korman Hocam’ın öğrencisi olmanın gururunu yaşıyor, saygı ve minnetle yad ediyorum. Tülin Korman 15 Nisan 2018 Pazar günü 2 yıldır yaşadığı Bodrum'un Bitez Mahallesi'ndeki evinde kalp krizi ve solunum yetmezliğinden hayatını kaybetti. İstanbul Karacaahmet Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verildi.