Prof. EROL DERAN

 Kanuni Erol Deran, 1937 yılında, 5 Temmuz günü Ankara Polatlı’da doğdu. İlk ve orta eğitimini babasının görevi nedeniyle Anadolu’nun çeşitli yörelerinde ve İstanbul’da tamamlayan Erol Deran; ilk Müzik ve Kanun derslerini subay ve bestekar olan babası, Burhanettin Deran‘dan aldı. 

1957 – 1960 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünden mezun oldu.

 Erol Deran; 1957- 1961 tarihleri arasında, TRT İstanbul Radyosu’nda, kanun sanatçısı olarak görev yaptı.1963 – 1968 döneminde ise bu görevini TRT Ankara Radyosu’nda devam etti.

1968 yılında kendi isteği ile, İstanbul’a yerleşti ve TRT İstanbul Radyosu Kanun sanatçısı görevine yeniden döndü.

1975-1976 Akademik Eğitim-Öğretim yılında açılan ve 1983 yılında İTÜ’ye bağlanan “Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı” na, öğretim görevlisi olarak atandı.

1982 yılında Irak Devleti Kültür ve Tanıtma Bakanlığı’nın daveti üzerine Uluslararası Bağdat Müzik Konferansı’na katıldı.

 Kanuni Erol Deran, İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda Yönetim Kurulu Üyeliği, Enstrüman Yapım, Ses Eğitimi, Temel Bilimler, Çalgı Eğitim ve Mızraplı Çalgılar Anasanat Dalı Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

2004 yılında, Türk Musıkisi Devlet Konservatuvarı’ndaki görevinden emekliye ayrıldı.

Resmi davetli olarak dünyanın birçok ülkesinde konserler veren Erol Deran; ulusal ve uluslararası arası konferanslara katıldı.

Günümüzde T.C. Haliç Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.