İNCİ ÇAYIRLI (1935-2021)

Türk Sanat Müziği dalında ses sanatkarı ve koro şefi, öğretim üyesi olan Hatice İnci Çayırlı, 1935'te İstanbul'da doğdu, Acıbadem Çamlıca Kız Lisesi'nde okudu. Bestekâr ve dayısı Fahri Kopuz’un teşviki ile müziğe başlayan İnci Çayırlı 1953 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı Folklor Tatbikat Topluluğu'nda Sadi Yaver Ataman'ın asistanı oldu. 1954 yılında TRT İstanbul Radyosu'na girdi, bir dönem Münir Nurettin Selçuk'un korosunda yer aldı ve bu koro ile yurt içi ve dışında konserlere solist olarak katıldı.

1977 yılında İstanbul Türk Musıkîsi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi olarak Türk Sanat Müziği Repertuvar Dersi veren değerli İnci Çayırlı Hocam’dan bu dersi almanın haklı gururunu yaşıyorum.

Repertuvar derslerimizde konu edilen makam, usül ve eser icrasını değerli hocamızdan dinler ve akabinde, çoğunlukla da “hadi Mehmet şimdi sen oku bakalım” ikazının ardından heyecan ve gurur içinde eseri seslendirirdim. Bazen de dersimizin bitiminde “gel bakalım Mehmet benimle” der, birlikte müdürlük makamının olduğu kata çıkardık. Orada bulunan hoca ve çalışanlara “dinleyin Mehmet’i, beğenecek misiniz”? bakalım der; sonra da “nasıl su gibi bir ses değil mi”? diye mutluluğunu ifade ederdi. 

Ayrıca TRT'nin açmış olduğu Türk Sanat Müziği dalındaki ses sınavını kazandığımda İnci Çayırlı Hocamın beni sınava hazırladığını söylemekten gurur duyuyorum.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda öğretim üyeliği yapan İnci Çayırlı, 1990 yılında “Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu” nun kurucu şeflerinden oldu ve bu görevinden 1995 yılında ayrıldı.

T.C. Kültür Bakanlığı tarafından İnci Çayırlı Hocama 1998 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanı verildi. 

Popüler müzik tarzında plaklar yapan İnci Çayırlı bir altın plak sahibidir.

Değerli İnci Çayırlı Hocam 01. Eylül 2021 tarihinde aramızdan ayrıldı. Türk Müziği’nin Hanımefendi, güçlü sesi rahmetli hocamın manevi huzurunda saygı ve minnetle eğiliyorum.

Yüce Allah; İnci Çayırlı Hocam’a gani gani rahmet eylesin. Ruhunu şad, makamını ebediyete kadar Cennet kılsın inşallah.