HAYDAR SANAL (1926-2003)

 

 1926′da İstanbul’da doğdu. Babasının mesleği dolayısı ile Türkiye’nin çeşitli yörelerini ailesi ile birlikte dolaştı. İlk mûsıkî çalışmalarına 1936 tarihinde Halkevleri’nde başlayan Haydar Sanal; resmî ve sivil mûsıkî kuruluşlarının ilgili dairelerinde çalıştı. İstanbul Belediye Konservatuarı’nı 1945′te bitirdi.

1964′te Mehter mûsıkîsi adlı kitabı yayınlandı.

Konservatuarımızın öğretim elemanlarından Haydar SANAL'ın eğitmenliğinin yanı sıra en önemli özelliklerinden biri de araştırmacı yazarlığıdır.

Haydar SANAL yazılarını yayınlamak için Türk Diyanet Vakfı, İslam Ansiklopedisini seçmiştir. Araştırmacı yazarlığın bütün özelliklerini bünyesinde toplayan değerli hocam, 1975 yılında Ortadoğu gazetesinin musiki sayfasını yönetmiştir. Türk müziği ve Batı Müziği alanlarında önemli hocalarla çalışmış ve önemli dersler almış ve Hüseyin Saadettin AREL ile çalışma imkanına kavuşmuştur.

İstanbul’da 1976 yılında kurulan Türk Musıkisi Devlet Konservatuvarı’nın ilk hocalarından olan Haydar Sanal; 1976′da başladığı ve öğretim görevlisi olarak sürdürdüğü görevini aralıksız 27 yıl devam etti.

Konservatuvarda öğrenciliğim yıllarında kendisinden ”Türk Tarihi ve Mehter Müziği“ dersini almanın mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyorum. Derslerimizdeki naif ve sevecen ve koridorlarda hafif bir şekilde ıslık çalarak mehter müziği nağmeleri ile dolaşmasını ve öğrencileri ile karşılaştığında merhaba deyişi hala gözlerimin önünde.

   T.C. Marmara Üniversitesi akademik kadrosunda bulunduğum yıllar içerisinde program yaptığım 91.8 Radyo Ötüken de rahmetli Haydar Sanal Hocam’ı konuk etmiş, dinleyenlerimize Türk Tarihi ve Mehter Müziği hakkında bilgi ve tecrübelerini sunmanın gururunu yaşıyorum.

Araştırmacı, öğretim görevlisi olan Haydar SANAL Hocam; 05 Temmuz 2003 tarihinde İstanbul Pendik’te ebediyete göçtü. Manevi huzurunda saygı ve minnetle yad ediyorum. Mekanı Cennet olsun.