Mehmet Nida Tüfekçi, 1976’da TRT’den ayrılarak İstanbul’da kurulan ilk Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın kurucuları arasında yer aldı, halk müziği müdür yardımcısı, öğretim üyeliği görevini üstlenerek dersler verdi. TRT Ankara ve İstanbul radyolarında “Ozanlar ve Bölge Sanatçıları”, “Oyunlarımız Türkülerimiz”, “Türkülerin Dili”, “Halk Ozanları Geçiyor” gibi açıklamalı radyo programları hazırlayıp sundu.

Çeşitli halk müziği araştırmalarına ve değişik ansiklopedilere katkıda bulunan Mehmet Nida Tüfekçi'ye Folklor Araştırma Kurumu tarafından 1985 İhsan Hınçer Türk Folkloruna Hizmet Ödülü, Kültür Bakanlığı tarafından 1991 yılında Devlet Sanatçısı ödülü verildi. 

UNESCO’nun hazırladığı Dünya Müziği Tarihi adlı kitabın “Türk Halk Müziği” bölümünü yazdı. Eşi Nida Tüfekçi, Neriman Tüfekçi’yle birlikte derlediği “Memleket Türküleri” adlı kitap 1963’te yayımlandı. 18 Eylül 1993 günü fani dünyadan ayrıldı.

           Konservatuvar öğrenciliğim sırasında İstanbul’un çeşitli gazino ve müzikhollerinde sahne alıyordum. Böylesi günlerden birinde rahmetli hocamın Anadolu yakasındaki yazlık evine yakın ve denize nazır, adaları gören bir gazinoda sahnede iken yaşadıklarımı sizlere detaylarıyla www.mehmetgezer.com 'daki Blog kısmında “akademisyenlerde öğrenci ” başlığı altında kaleme aldım.

MEHMET NİDA TÜFEKÇİ (1Mart1929-18 Eylül1993)

 

Geleneksel Türk Müziği’mizin Halk Müziği Dalı bağlama, ses sanatçısı, koro şefi, eğitimci ve müzikolog Mehmet Nida Tüfekçi Yozgat Akdağmadeni doğumlu. (D. 1 Mart 1929, Akdağmadeni / Yozgat – Ö. 18 Eylül 1993, İstanbul). İlk ve ortaokulu Akdağmadeni, Yozgat ve Boğazlıyan’da okudu. 1950’de Ankara Maliye Okulundan mezun oldu ve üç yıl maliyeci olarak çalıştı. 1953’te açılan sınavla Ankara Radyosu’na girdi ve Muzaffer Sarısözen’le birlikte “Yurttan Sesler” topluluğunda çalışmaya başladı. Ankara Yenimahalle Musiki Cemiyeti’nde ders verdi. 1959 yılında kendi isteği ile İstanbul Radyosu’na geçti.

1962’de Neriman Altındağ Tüfekçi’yle birlikte “Yurttan Sesler Kadınlar Topluluğu”nu kurdu. TRT İstanbul Radyosu Türk Sanat-Halk Musikisi müdür yardımcılığı görevlerini üstlendi. 1971-76 yılları arasında Erzurum Radyosunda eğitmen ve denetçi olarak görev yaptı. TRT Müzik Dairesinin kuruluş çalışmalarına katılıp, bu dairenin başkan yardımcılığına atandı. Uzun yıllar TRT Denetleme ve Repertuar Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürdü. Derlediği türkülerin notalarını yazdı(1000 adet)halk müziği arşivine kazandırdı.